Jak pěstovat tulipány a další cibuloviny

Obecné zásady:

  • Cibulky sázejte do hloubky, která je třikrát větší, než je jejich výška, to znamená, že cibulku o výšce 5 cm je třeba zasadit do hloubky 15 cm.

  • Vzdálenost mezi cibulkami si určete sami, ale nezapomínejte, že pro své kořeny potřebují určitý prostor: od 5 cm (malé cibulky, jako např. krokusy) až po 15 cm (tulipány, hyacinty).
    Náš tip: Jestliže máte na jednom místě více cibulek, které rozkvétají v různém období, zasaďte je jako „věž“. Cibulky, které rozkvétají ve stejnou dobu, dejte na stejnou „úroveň“ a nad ně či pod ně cibulky, které rozkvétají před nimi či až po nich.

  • Cibulky sázejte do chladné a dobře odvodněné půdy.

  • Jestliže je půda hodně suchá, je třeba ji po výsadbě zalít. Díky tomu ještě před začátkem zimy cibulky zakoření.

  • Suché“ cibulky (tulipány, krokusy) jsou odolné vůči mrazu. Pokud je normální zima, není třeba je zvlášť chránit. Sněhová pokrývka jim poskytne přirozenou ochranu.

  • Dužnaté cibulky (jako lilie a řebčík) jsou na mráz citlivější. K jejich ochraně obvykle postačí sněhová přikrývka, ale doporučujeme je zakrýt slámou, borovicovými šiškami nebo čímkoliv, co budete mít ve své zahradě k dispozici. 

Jarní cibulky

Tulipány
Sázejte cibulky tulipánů do dobře odvodněné půdy. Tulipány mají rády sluneční paprsky, ale budou-li několik hodin ve stínu, neublíží jim to. Na jaře je možné cibulky zasadit pod stromy nebo pod keře.
Cibulky mají při výsadbě rády „nohy v chladnu“. Když je půda příliš teplá, začnou „se potit“ a poté, když půda zchladne, zvlhne jejich květní lůžko a začnout zahnívat. Proto buďte trpěliví a s jejich výsadbou počkejte, dokud půda nebude mít teplotu ± 5-15
°C.
Sázet cibulky lze dokonce i v listopadu nebo v prosinci, dokud ještě půda není promrzlá a nejsou mrazy.
Ještě předtím, než udeří mrazy, musí cibulky zakořenit, což jim umožní přežít zimu a stát se tak odolnějšími a připravenými na příchod jara.

NARCISY
Narcisy milují slunné místo. Jejich cibulky sázejte trochu hlouběji než ostatní cibulky, asi 20 cm do hloubky.

Mininarcis je krásná květina, která je něco mezi krokusem a raným/botanickým tulipánem. Hodí se také pro pěstování v květináči.

Krokusy
Krokus je „suchá“ cibulka, stejně jako tulipán, a proto má rád totéž, co prospívá tulipánu. Krokusy se hodí do zahrady, pod keře či do trávníku, ale také do květináče (v kombinaci s ostatními krokusy či ranými tulipány a narcisy). Jestliže chcete vysadit cibulky do trávníku, vyrýpněte kus trávníku a zasaďte je pod něj. Poté vraťte vyrýpnutý kus na jeho místo a na jaře vám krokusy krásně ozdobí váš trávník.
Obecně platí, že cibulky krokusů se sázejí do hloubky 10 cm a vzdálenost mezi nimi má být 8 cm.

HYACINTY
Doporučujeme je sázet po menších skupinách. Bude jim svědčit slunné místo ve vaší zahradě. Vzdálenost mezi cibulkami musí být minimálně 15 cm. Tato vzdálenost přispěje k tomu, že neporostou tolik do výšky a zároveň budou mít dostatečný prostor pro zakořenění.

Cibulky hyacintů mají jakýsi „obranný systém“, přirozenou ochranu před nemocemi a škůdci. Někteří lidé mohou být na toto citliví a při dotyku s nimi se může u nich objevit kožní vyrážka. Chcete-li tomu zabránit, doporučujeme cibulky před zasazením postříkat vodou. V žádném případě se na postiženém místě neškrábejte, tím by se to jen zhoršilo.


Pár fotek pro inspiraci. Více fotek naleznete na našem facebooku 
https://www.facebook.com/tulipanyzholandska